محمدپور :در بیانیه‌ای سالروز شهادت آیت‌الله مطهری و روز معلم را گرامی داشت.

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۴ کد : ۷۹۹ اخبار اداره کل منطقه ۷
تعداد بازدید:۱۷۶۷
محمدپور :در بیانیه‌ای سالروز شهادت آیت‌الله مطهری و روز معلم را گرامی داشت.

در متن این بیانیه‌ آمده است: هرساله پاسداشت 12 اردیبهشت ماه، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری معلم مخلص و مجاهد نستوه که به دست گروهک فرقان به شهادت رسید، فرصتی است برای تجلیل از گوشه ای از زحمات و تلاش های این قشر زحمت کش که امسال مصادف شده است با ایام ضربت خوردن و شهادت امیرالمومنین امام علی (ع).

بی تردید آنچه مسلم است واقعیت این موضوع است که معلمی شغل انبیا است زیرا مقام معلمی از شئون الهی است که خداوند در فطرت انبیا و انسان های برگزیده و پاکش نهاده است به همین دلیل جایگاه شامخ معلمی قابل احترام و تقدیر است و نه تنها این وظیفه بر دوش محصلان و جامعه است، بلکه خود معلمان و اساتید نیز باید چنین جایگاهی را قدر بدانند.

یکی از آثار مهم نامگذاری روز شهادت شهید مطهری به نام روز معلم، ارتقای شأن و مقام معلم در پرتو اندیشه های انسان ساز شهید مطهری است که امروز نیز توجه به این اندیشه ها در دانشگاه آزاد اسلامی مشهود است. به همین دلیل شاهد نسلی از معلمان هستیم که برای تربیت نسلی اثرگذار از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.

اگر سخنرانی های رهبر معظم انقلاب اسلامی را در این خصوص بازخوانی کنیم: «مسئولان چه اقدام عملی و نه شعاری در راستای اجرایی کردن سند تحول بنیادین و نوسازی نظام آموزشی کهنه، موزه‌ای و موروثی اروپایی‌ها در کشور نموده‌اند؟ آیا روند طی شده در دولت بر اساس یک برنامه ریزی و سیاست گذاری برای بهبود معیشت و منزلت معلمان بوده است؟ آیا طرح نظام رتبه بندی به درستی اجرا شد؟ مدیران آموزش و پرورش چه اقدامی در جهت ترویج زبان فارسی و جلوگیری از ترویج لجام گسیخته زبان فرنگی داشته‌اند؟ صدا و سیما چه اقدام جدی‌ را با استفاده از  افراد صاحب اندیشه و متخصص، در راستای برنامه سازی دقیق و هدفنمد برای آموزش و پرورش داشته است و تا چه میزان در این امر توفیق یافته است؟ معاونت پرورشی آموزش ‌و پرورش تا چه اندازه در «ادب و مؤدب بودن» و «تدین و اشرافی بار نیامدن» موفق بوده است را می توانیم برداشت کنیم.

امروز معلمان و اساتید در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا، به شکلی دیگر ولی همچنان استوار و راسخ برای تربیت نسل جوان در مدارس و دانشگاه ها تلاش می کنند به طوری که در همین ایام شاهد صحنه های غرورآمیز از معلمان و اساتیدی هستیم که با وجود ابتلا به این بیماری حتی تا لحظه عروج از این دنیای خاکی، بر روی تخت بیمارستان هم دست از تعلیم و تربیت برنداشتند.

به واقع وجود چنین معلمانی مایه مباهات نه تنها یک ملت بلکه موجب افتخار جامعه بشریت است چراکه خروجی آن که نسلی پویا، موثر و متدین است، تکیه گاه جامعه بشریت خواهد بود.

یکی از مهم ترین موضوعات  که مستقیم و غیرمستقیم در امر حمایت و پشتیبانی از این قشر فرهیخته و نیز دستگاه بزرگ و مهم آموزشی کشور نقش دارند، باید همه تلاش عملی خود را در رفع مشکلات و موانعشان بکار گیرند و در راستای تکریم و ارتقای جایگاه معلم و استاد در بین اقشار مختلف جامعه، گام‌های بلندی بردارند تا امیدی که سرمایه داران صهیونیست و نظام سلطه در تربیت نسل دلخواه خود در این کشور دارند را به ناامیدی بدل کنند.

ارتباط دوسویه میان اساتید و ادارات بازرسی می تواند منجر به تبادل آراء و نظرات بین این دو قشر در دانشگاه شود و چنین اتفاقی، نتایج شگرفی در پی خواهد داشت که از جمله آن می توان به نوسازی سیستم آموزشی کشور و رفع دغدغه های این قشر اشاره کرد چراکه اداره کل بازرسی همواره به دنبال برقراری این ارتباط برای پیشبرد امور اساتید و دانشگاه بوه است.

از دیگر ویژگی‌های هفته معلم امسال این است که ملت ایران در آستانه یک امتحان بزرگ سیاسی در برابر چشم دوستان و دشمنان و امیدبستگان و بدخواهان خود هستند و تا یک ماه و اندی دیگر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در کشورمان برگزار خواهد شد و این مهم درست در زمانی است که گرچه روند کلی حرکت انقلاب و نظام رو به پیش است اما مردم عزیزمان از برخی سوء‌مدیریت‌ها در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و به ویژه در حوزه اقتصاد و معیشت رنج می‌برند. بسیاری از دردهای کنونی جامعه نظیر گرانی، بیکاری، اعتیاد، طلاق، تأخیر در امر ازدواج و ...، ریشه در برخی سوء مدیریت مسئولان همان بخش‌ها دارد، چرا که موفقیت‌های متعدد نشان دهنده حسن مدیریت کالان نظام است.

بی تردید انتخابات پیش رو، فرصتی است تا مردم و به ویژه معلمان و اساتید با انتخاب فردی انقلابی، جهادی و خستگی ناپذیر که نگاهشان به ظرفیت‌های کشور باشد نه صدقه بیگانگان، گامی اساسی بردارند، بدیهی است که پرتوافکنی چراغ روشنگری و نفس طیب معلمان گرانقدر، نسبت به حضور حداکثری و نیز انتخاب گزینه اصلح توسط آحاد ملت تأثیری شگرف در نتیجه انتخابات خواهد داشت، همان گونه که به تجربه ثابت شده معلمان ارجمند همواره با احساس مسئولیت انقلابی به این امر مبادرت می‌ورزند.

اداره کل نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامی بار دیگر 12 اردیبهشت ماه را به همه معلمان و اساتید میهن اسلامی و به خصوص اساتید گرانقدر واحدها و مراکز منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامی در سطح سه استان البرز، قزوین و زنجان تبریک و تهنیت عرض می کند.


نظر شما :